Mogelijkheden om te beleggen in goud
Ongeveer een derde van het goud wordt jaarlijks voor beleggingen opzij gelegd. De centrale banken kopen per jaar ongeveer een tiende van het goudaanbod op en stoppen dit in hun kluizen. India en China zijn de grootste kopers van goud.
Maar hoe kunt u nou zelf beleggen in goud? In de basis zijn er 3 manieren:
- Fysiek goud kopen in de vorm van goudstaven. Het gewicht van de koers gaat per ‘troy ounce’, iets meer dan 31,10 gram. Het goud is 24 karaat en 99,9% zuiver. Er zijn vele maten en gewichten te koop, vanaf 1 gram. Een (meestal duurdere) variant zijn gouden sieraden en munten.
- Aandelen kopen van goudmijnbedrijven. De bekendste zijn Newmont Mining, Barrick Gold, Freeport-McMoran en Newcrest Mining. Als de goudprijs stijgt, stijgen hun aandelen vaak sneller; hun kosten blijven immers hetzelfde. Daar zit dus een zg. hefboom in. Maar dit is zeker geen garantie, ze kunnen ook dalen terwijl de goudprijs stijgt.
- Beleggen in aandelenfondsen en ETF’s die zelf weer beleggen in fysiek goud of in zg. futures. ETF’s zijn exchange traded funds, dus beursgenoteerde fondsen. Ook deze aandelen veren in principe mee met de goudprijs.
1. Fysiek goud kopen
Er zijn vele aanbieders van fysiek goud (en andere edelmetalen zoals zilver en platinum). Hier kun u (delen van) goudstaven kopen en laten bewaren. Naast de kosten voor het goud zelf moet u rekening houden met aankoopkosten die de verkoper in rekening brengt, bewaarloon en verzekering.
Voordelen:
- Het voordeel is dat u fysiek goud bezit.
- U kunt het goud snel weer verkopen, het is een liquide belegging.
- De goudprijs heeft het de afgelopen twintig jaar beter gedaan dan de AEX.
Nadelen::
- De diverse kosten zoals opslag en verzekering.
- Het eventueel mislopen van extra rendement via de andere beleggingsmogelijkheden.
- U krijgt geen rente, huuropbrengsten of dividend.
- In tijden van een florerende economie wordt goud minder interessant en daalt het meestal in waarde.
- De goudprijs is vaak heel grillig. Houd daar rekening mee.
2. Beleggen in goudmijnbedrijven
U kunt via een
broker aandelen kopen van goudmijnbedrijven.
Voordelen:
- U hoeft niet te betalen voor de opslag en verzekering van goud.
- U heeft recht op dividend.
- U kunt koersrendement maken, ook in tijden dat de goudprijs daalt. Dit kan bijvoorbeeld als het bedrijf operationele verbeteringen doorvoert die de winstgevendheid ten goede komen.
Nadelen:
- De aandelen van de goudmijnbedrijven kunnen dalen, terwijl de goudprijs stijgt.
- De mijnbouwers kunnen verlies maken door stakingen, noodzakelijke investeringen in / vervanging van apparatuur, uitgeputte mijnen, nationalisatie, corruptie, natuur- en milieuschade en talloze andere oorzaken.
- Als de koers in een andere munteenheid luidt, loopt u ook valutarisico.
3. Beleggingsfondsen in goud
Een andere manier om te beleggen in goud is het aankopen van een goud beleggingsfonds of een ETF. Er zijn dus beleggingsfondsen die zelf weer beleggen in ondernemingen die zich bezighouden met goudgerelateerde activiteiten.
Een ETF is een passief beheerd
beleggingsfonds waarvan de aandelen op de beurs verhandeld worden. Een goud-ETF is een zg. tracker en volgt de prijs van goud, vandaar de term passief beheer.
Zowel bij goudbeleggingsfondsen als goud-ETF’s koopt geen fysiek goud, maar een zogeheten derivaat (afgeleide) dat zijn waarde ontleent aan de dagelijkse waarde van goud (de goudfuture, ook wel de spotprijs genoemd). ETF’s zijn meer weggelegd voor de doorgewinterde belegger.
Goud, blockchain en AI
De komende jaren staan in het teken van AI (artificial intelligence). Met name cryptotechnologie zoals de blockchain gaat de kapitaalmarkten flink veranderen. Door het eigendomsbewijs te digitaliseren - zoals met de blockchaintechnologie - wordt het verhandelen van onder andere goud makkelijker en (veel) sneller. En goedkoper.
Met een zg. NFT (non-fungible token) heb je een uniek digitaal eigendomsbewijs, gekoppeld aan een blockchain. Die blockchain vormt dan een betrouwbare en transparante databank, net als bij Bitcoin. Een NFT is verhandelbaar en kan niet vervalst worden. Voor iemand die goud in een bankkluis heeft liggen is dat handig en interessant. De NFT is gekoppeld aan een foto van de fysieke goudbaar met een eigen uniek nummer erop. Het goud blijft in de kluis liggen, maar je kunt het eigendomsbewijs zeker en veilig kopen of verkopen. Het klinkt nog futuristisch maar is nu al werkelijkheid.
Uiteraard is het zaak dit goed te reguleren vanuit de overheid. De EU is daar druk mee bezig. o.a. met
MiCAR
, Europese wetgeving voor de cryptomarkt en de
AI Act
.
Hoeveel beleggen in goud?
Het opnemen van goud binnen uw beleggingsportefeuille kan zorgen voor een goede bescherming tijdens een beurscrisis. Als de beurzen in paniek raken en aandelenkoersen hard dalen, gaan mensen op zoek naar een ‘veilige haven’ en komen dan vaak onder meer uit bij goud. Door de toenemende vraag naar goud stijgt de prijs. Zo kan dit het verlies op de aandelen binnen uw beleggingsportefeuille deels compenseren. Maar dan moet er dus wel al vóór die crisis in zijn gestapt.
Professionele beleggers zoals vermogensbeheerders zullen, om een goede spreiding te garanderen, altijd slechts een klein deel van de totale beleggingsportefeuille beleggen in goud (vaak maximaal 5% à 10%). Binnen elke beleggingsportefeuille is een goede spreiding immers van groot belang, omdat je daarmee als belegger je risico's aanzienlijk verkleint. Een te groot belang in goud zorgt juist weer voor een toename van het beleggingsrisico.
Wilt u uw vermogen laten beleggen door een professional en bent u op zoek naar de voor u beste vermogensbeheerder? Lees dan meer over ons
gratis SelectieRapport »
Als jurist heeft Hubert Jan veel ervaring in de financiële sector. Zo heeft hij bij diverse levensverzekeraars samengewerkt met vermogensbeheerders en beleggingsfondsen. Hierdoor heeft hij een goed beeld gekregen van de juiste criteria, waarop deze beleggingsinstellingen het best beoordeeld kunnen worden. Bij Vermogensbeheer.nl begeleidt hij vermogende particulieren, ondernemers, stichtingen en instellingen die op zoek zijn naar een goede en passende vermogensbeheerder.